קניון
קניונים הם עמקים עמוקים וצרים עם דפנות תלולות הבנויות מצוקים גבוהים. הם נוצרים בתהליכים טבעיים כמו שחיקה של הקרקע בעקבות זרימת מים או כתוצאה מפעילות טקטונית.

הצוקים התלולים של הקניון המדברי מספקים צל והגנה מחום ומקום מפלט ומסתור. כדי להצליח לשגשג בקניון בעלי החיים פיתחו מגוון יכולות לנוע במרחב כגון טיפוס, תעופה וזחילה.
בית »
קניון
»
נשר מקראי
תפוצה

סיפור אישי

מוזמנים להכיר את שלושת הנשרים שלנו, שעדיין לא קיבלו שמות- נקבה, שנולדה בשנת 2018 והגיעה עם פציעה ברגלה. שני זכרים שנולדו בשנת 2015 והגיעו מגן החיות בספרד. שני הזכרים עם פציעות בכנפיים שמונעים מהם תעופה.

תוכנית רביה

ירידה הדרגתית בגודל אוכלוסיית הנשרים נרשמה החל משנות ה-50 כתוצאה ממספר גורמים: התחשמלות בקווי מתח, הפרעות באתרי קינון ושימוש בחומרי הדברה לחקלאות. כמו כן, חומרים הגורמים להרעלה שמפזרים חקלאים בשטחי הגידול פוגעים גם הם באוכלוסיית הנשרים. בשנת 2017 נספרו ע"י רשות הטבע והגנים, 180 נשרים בישראל. רוב הנשרים נמצאים בדרום הארץ, ומעט נשרים מקננים גם בגולן ובכרמל. אוכלוסיית הנשרים בישראל מוגדרת בסכנת הכחדה חמורה ונעשים מאמצים רבים לשימור המין. במסגרת פרויקט "פורשים כנף" בשיתוף פעולה של רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, גני החיות בישראל וחברת החשמל הוקמה רשת תחנות האכלה לנשרים, בהן מוגשים פגרים בטוחים למאכל. בנוסף, הפרויקט סייע במיגון של עמודי חשמל כנגד התחשמלות והשבת פרטים לטבע מגרעיני רבייה שבקעו וגודלו באתרי קינון בגני החיות. כדי להגדיל ולאושש את אוכלוסיית הנשרים אנשי רשות הטבע והגנים לוקחים במהלך חודשי הקינון, את הביצה מקניהם של הנשרים המקננים בטבע ובגני החיות, ומעבירים אותה להדגרה מלאכותית במדגרה בגן החיות התנ"כי. לאחר מכן, יועברו הגוזלים לכלובי אקלום של רשות הטבע והגנים ובהמשך ישוחררו חזרה אל הטבע. בשיתוף עם רשות הטבע והגנים אנו פועלים להצלחת פרויקט גרעין רבייה ושימור המין המקומי. במסגרת שיתוף הפעולה הוקם גרעין רבייה במדבריום, המאפשר קבלת פרטים צעירים שאינם זוגות מתרבים על מנת ליצור זוגות חדשים ולהגדיל סיכויי רבייה במין זה. תכנון ובניית התצוגה מותאמת לצורך גרעין הרבייה, נבנו שבעה אתרי קינון המרושתים במצלמות מעקב.

ליצירת קשר והגעה

For contact and arrival

מה מאיים עליי?

שתפו את חוויית הביקור שלכם בגן החיות!

נשמח אם תשתפו אותנו ואת שאר הגולשים בתמונות של בעל חיים זה, אותן צילמתם במדבריום.

שחרר קבצים כאן או
סוגי קבצים מורשים: jpg, gif, png, Max. file size: 10 MB, Max. files: 3.
  ויתור זכויות יוצרים(חובה)
  הריני לאשר כי אני בעל הזכויות בתמונה/ות אלה וכי בחתימתי זו מטה אני מוותר/ת על כל זכויות היוצרים ואחרות הנובעות מתמונה /ות אשר נשלחו לאתר זה. לא תשמע כל תביעה בגין העברה זו כלפי כיוונים ו/או עיריית באר שבע.
  מקום הצילום(חובה)
  אני מאשר/ת בזאת כי התמונה/ות צולמה/ו בתוך שטח פארק החיות מדבריום.
  Khan

  חאן

  במשך אלפי שנים חיים בני האדם בשולי המדבר הפראי ומנהלים איתו יחסי גומלין מורכבים. כבר לפני מאות אלפי שנים רתם האדם לתועלתו בעלי חיים למגוון שימושים כמו: מזון, תעבורה וחקלאות. בעלי חיים אחרים חיים בקרבת בתי האדם ומסגלים את עצמם לשינויים שהוא מביא אל סביבתו הבנויה. 

  החאן מסמל את נקודת המפגש הזו.

  בעלי החיים

  למידה באמצעות חוויה

  הסוואה – בולטות

  לזחול כמו נחש

  מתקנים באזור

  • אל תוותרו על המפגש המיוחד עם העזים הגמדיות בפינת הליטוף בחאן.

  • לאחר המפגש עם העזים, לרשותכם תאי שירותים להתרעננות.

  Desert Oasis

  נווה מדבר

  מקום במדבר שמצוי בו מקור מים כמו מעיין, גב, נהר או באר.

  בשל ייחודו באקלים המדברי, נווה המדבר משמש מקור חיים למגוון צמחים ובעלי-חיים המוצאים בו מים, מזון, צל ומסתור.

  בנווה המדבר ניתן למצוא דיירי קבע התלויים בקרבה למקור מים על מנת לשרוד במדבר. בנוסף, מזדמנים אליו בעלי חיים החולפים בו כדי להנות משפע המשאבים והתנאים שהוא מספק.

  למידה באמצעות חוויה

  יובש – מים

  לתקשר כמו בבון

  לנווט כמו עטלף

  לארוב כמו תנין

  להשתובב כמו קוף

  לחוש כמו חזיר

  Desert Plain

  ערבה

  ערבה הוא אזור מדברי מישורי, מרחב רחב ושטוח המאופיין בצמחיה עשבונית, מיעוט שיחים ועצים ורווי בסלעים. 

  במישורי המדבר הרחבים תנאי החיים קיצוניים במיוחד בשל מיעוט במים, צל ומקומות מסתור, וכן הפרשי טמפרטורה קיצוניים בין יום ולילה. 

  על בעלי החיים דיירי הקבע של המישורים לגלות יכולות הסתגלות גבוהות במיוחד.

  למידה באמצעות חוויה

  חום – קור

  להיות מהיר כמו ברדלס

  לצוד כלהקת זאבים

  לשמוע צלול כמו שועל

  Canyon

  קניון

  קניונים הם עמקים עמוקים וצרים עם דפנות תלולות הבנויות מצוקים גבוהים. הם נוצרים בתהליכים טבעיים כמו שחיקה של הקרקע בעקבות זרימת מים או כתוצאה מפעילות טקטונית.

  הצוקים התלולים של הקניון המדברי מספקים צל והגנה מחום ומקום מפלט ומסתור. כדי להצליח לשגשג בקניון בעלי החיים פיתחו מגוון יכולות לנוע במרחב כגון טיפוס, תעופה וזחילה.

  למידה באמצעות חוויה

  להתגנב כמו נמר

  לטפס כמו יעל

  לראות כמו עוף דורס

  Savanna

  סוואנה

  מרחב מישורי ופתוח שמתקיימות בו עונה יבשה ועונה גשומה, וחם בו לאורך כל השנה. הסוואנה מאופיינת במעט יותר משקעים מאילו היורדים במדבר, המאפשרים שגשוג של עשבים ושיחים נמוכים.

  מרחבי הסוואנה הם בית גידול למינים מגוונים של צמחים ובעלי חיים ברחבי העולם, ובאפריקה הם בית לכמה מיונקי היבשה הגדולים בתבל.

  למידה באמצעות חוויה

  יחיד – קבוצה

  להיטמע כמו זברה

  לפעום כמו לב של ג'ירף

  מתקנים באזור

  • כשתגיעו לתצוגת הסוואנה הגדולה,
   אל תשכחו לקפוץ לשירותים.

  • אם הבטחתם לילדים גלידה,
   זה המקום!

  דילוג לתוכן