עדכונים:

היסטוריה

שנים ראשונות: 1954 עד 1979 – פינת חי בבית ספר שורשים, תחת ניהולה של מניה אוריאלי ז"ל

הגן התפתח מפינת חי שהקימה המורה מניה אוריאלי ז"ל, בשנת 1954, בבית הספר שורשים שבשכונת נווה נוי. עם השנים החלה פינת חי זו לשרת גם קהל שלא קשור לבית הספר ולקבל סיוע תקציבי מעיריית באר שבע. בשנת 1977 קיבלה אוריאלי פרס ממשרד החינוך על ניהול פינת החי. בתקופה זו היא ניהלה את הפינה אם כי היא כבר הייתה גמלאית.

שלב 2: 1979 עד 1985 – גן חיות קטן בצמוד לבי"ס שורשים

בשנת 1979 החליף דוקטור חיים סיון את אוריאלי בניהול כשהיא עברה להיות מגייסת הכספים העיקרית של פינת החי. בשנה זאת תרמה איירין קרייטמן מלונדון את הכספים שאפשרו לפינת החי להפוך לגן חיות במשכן בשטח של כ-120 מטר מרובע. התרומה איפשרה להתמקד במתן שירות לקהל הרחב ולהתמקם במשכן החדש. 

בשנת 1983 הוקמה עמותה לגיוס כספים לגן החיות ברשות פרופסור ראובן יגיל. 

שלב 3: 1985 עד 1996 – נווה זאב, 1000 מ"ר, הגן הזואולוגי במעברת חצרים

בשנת 1985 הועבר הגן לשטח של 1,000 מטר מרובע, ששימש קודם את מעברת חצרים. בתקופה זו הגן העסיק עדיין עובדים בתקן של שתיים וחצי משרות. על כן מרבית העבודה נעשתה בידי מתנדבים. מחלקת הניקיון של העירייה סייעה בהקמת משכן זה של הגן והוא נחנך בשנת 1986 במעמד ראש העיר, משה זילברמן.

שלב 4: 1996 עד 2010 – הגן הזואולוגי בקרית בץ

בשנת 1991 החלה הקמת שכונת נווה זאב על מתחם הגן. משרד השיכון והעירייה הקימו את משכנו הרביעי והנוכחי של הגן. הבנייה ארכה חמש שנים והגן נפתח לקהל הרחב בשנת 1996 ונחנך ע"י ראש העיר מר איזו' רגר ז"ל. לגן במיקומו הנוכחי הוקצו כ-250 דונם, מתוכם נבנה הגן על שטח של כ-50 דונם.

שלב 5: 2011 עד 2022 – נגב ZOO, כיוונים

בשנת 2010 פרש ד"ר חיים סיון מניהולו של גן החיות. במקביל פורקה העמותה שניהלה אותו וניהול הגן עבר בתחילת 2011 לחברת כיוונים – חברה עירונית לתרבות הפנאי בבאר שבע, תחת ניהולו של מר זיו רשף.

עם כניסתה של חברת כיוונים לניהולו של גן החיות גדלה ההשקעה העירונית בגן. כלובי הבטון הישנים שופצו ונהרסו לאט לאט. הובאו מיני בעלי חיים נוספים והגן מיתג עצמו כמקלט לחיות בר פצועות. כמות המבקרים ממוסדות חינוך ומשפחות גדלה משמעותית כך שב2018 עבר גן החיות לראשונה את מחסום ה-100 אלף מבקרים בשנה, ובשנת 2019 את ה-150 אלף מבקרים.

ב-18.10.2022 סגר גן החיות נגב ZOO את שעריו לקראת פתיחתו של פארק החיות מדבריום.

שלב 6: 2023 – מדבריום

ליצירת קשר והגעה

For contact and arrival

Khan

חאן

במשך אלפי שנים חיים בני האדם בשולי המדבר הפראי ומנהלים איתו יחסי גומלין מורכבים. כבר לפני מאות אלפי שנים רתם האדם לתועלתו בעלי חיים למגוון שימושים כמו: מזון, תעבורה וחקלאות. בעלי חיים אחרים חיים בקרבת בתי האדם ומסגלים את עצמם לשינויים שהוא מביא אל סביבתו הבנויה. 

החאן מסמל את נקודת המפגש הזו.

בעלי החיים

למידה באמצעות חוויה

הסוואה – בולטות

לזחול כמו נחש

מתקנים באזור

  • אל תוותרו על המפגש המיוחד עם העזים הגמדיות בפינת הליטוף בחאן.

  • לאחר המפגש עם העזים, לרשותכם תאי שירותים להתרעננות.

Desert Oasis

נווה מדבר

מקום במדבר שמצוי בו מקור מים כמו מעיין, גב, נהר או באר.

בשל ייחודו באקלים המדברי, נווה המדבר משמש מקור חיים למגוון צמחים ובעלי-חיים המוצאים בו מים, מזון, צל ומסתור.

בנווה המדבר ניתן למצוא דיירי קבע התלויים בקרבה למקור מים על מנת לשרוד במדבר. בנוסף, מזדמנים אליו בעלי חיים החולפים בו כדי להנות משפע המשאבים והתנאים שהוא מספק.

למידה באמצעות חוויה

יובש – מים

לתקשר כמו בבון

לנווט כמו עטלף

לארוב כמו תנין

להשתובב כמו קוף

לחוש כמו חזיר

Desert Plain

ערבה

ערבה הוא אזור מדברי מישורי, מרחב רחב ושטוח המאופיין בצמחיה עשבונית, מיעוט שיחים ועצים ורווי בסלעים. 

במישורי המדבר הרחבים תנאי החיים קיצוניים במיוחד בשל מיעוט במים, צל ומקומות מסתור, וכן הפרשי טמפרטורה קיצוניים בין יום ולילה. 

על בעלי החיים דיירי הקבע של המישורים לגלות יכולות הסתגלות גבוהות במיוחד.

למידה באמצעות חוויה

חום – קור

להיות מהיר כמו ברדלס

לצוד כלהקת זאבים

לשמוע צלול כמו שועל

Canyon

קניון

קניונים הם עמקים עמוקים וצרים עם דפנות תלולות הבנויות מצוקים גבוהים. הם נוצרים בתהליכים טבעיים כמו שחיקה של הקרקע בעקבות זרימת מים או כתוצאה מפעילות טקטונית.

הצוקים התלולים של הקניון המדברי מספקים צל והגנה מחום ומקום מפלט ומסתור. כדי להצליח לשגשג בקניון בעלי החיים פיתחו מגוון יכולות לנוע במרחב כגון טיפוס, תעופה וזחילה.

למידה באמצעות חוויה

להתגנב כמו נמר

לטפס כמו יעל

לראות כמו עוף דורס

Savanna

סוואנה

מרחב מישורי ופתוח שמתקיימות בו עונה יבשה ועונה גשומה, וחם בו לאורך כל השנה. הסוואנה מאופיינת במעט יותר משקעים מאילו היורדים במדבר, המאפשרים שגשוג של עשבים ושיחים נמוכים.

מרחבי הסוואנה הם בית גידול למינים מגוונים של צמחים ובעלי חיים ברחבי העולם, ובאפריקה הם בית לכמה מיונקי היבשה הגדולים בתבל.

למידה באמצעות חוויה

יחיד – קבוצה

להיטמע כמו זברה

לפעום כמו לב של ג'ירף

מתקנים באזור

  • כשתגיעו לתצוגת הסוואנה הגדולה,
    אל תשכחו לקפוץ לשירותים.

  • אם הבטחתם לילדים גלידה,
    זה המקום!

דילוג לתוכן