עדכונים:

אודות מדבריום

מדבריום, פארק החיות ע"ש ג'ק ג'וזף ומורטון מנדל, הוא מרחב ראשון מסוגו המאפשר מפגש חוויתי ייחודי בין המבקר לבעלי החיים. זאת באמצעות:

 • חווית טיול מדברית מגוונת 
 • חוויות משחק אינטראקטיביות
 • מפגש בלתי אמצעי עם בעלי החיים
 • שיטות הדרכה חדשניות

 

במדבריום, פארק החיות ע"ש ג'ק ג'וזף ומורטון מנדל, ניתן לפגוש כ-100 מינים של בעלי חיים. בעלי החיים במדבריום הינם מינים מדבריים המותאמים לתנאי האקלים בבאר שבע. 

מדבריום מחולק ל-4 בתי גידול מדבריים: הקניון, הערבה, נווה המדבר והסוואנה, וכן אזור מפגש האדם עם המדבר – החאן. 

פארק החיות מאפשר חוויה מדברית מיוחדת; מציג את המגוון האדיר של בעלי החיים המתקיימים במדבר, את התאמותיהם לבתי הגידול השונים וכן את מגוון השיטות שפיתחו על מנת להתמודד עם תנאי המדבר. 

מדבריום דוגל בלמידה פעילה באמצעות חוויה, התנסות, חקר וסקרנות. המסר החינוכי של הפארק יתמקד בשלושה תחומי דעת ויעודד את המבקר ללקיחת אחריות אישית:

 • סודות המדבר
 • נפלאות בעלי החיים
 • הסביבה זה אני

תחומי דעת אלו נבחרו בקפידה מתוך רצון לתת תמונת מצב מלאה למבקרים אודות אתגרי המדבר ומשבר האקלים והשפעתם על החי והצומח. התחומים שנבחרו תומכים בתוכניות הלימוד של משרד החינוך מגילאי גן ועד תיכון.

מדבריום הוא מקלט לחיות בר. פארק החיות עובד בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים – מרפאת פארק החיות מקבלת ומטפלת בחיות בר פצועות, שנמצאו בשטח ע"י פקחי רט"ג ואזרחים טובים. בעלי חיים שהחלימו משוחררים חזרה לטבע ואלו שאינם מחלימים לחלוטין ובעלי סיכויים נמוכים לשרוד בטבע מקבלים בית חם במדבריום.

מדבריום חבר בארגון גני החיות האירופאי (EAZA) ובארגון גני החיות הישראלי ושם לעצמו למטרה להיות פארק מוביל הפועל להגנה על חיות הבר ורתום להובלת שינוי סביבתי. סביבות המחייה של בעלי החיים בפארק תוכננו מתוך התחשבות מקסימלית בצורכיהם ומתוך רצון לאפשר מקסימום קרבה בין המבקרים ובעלי החיים – זאת תוך התייחסות למגבלות הבטיחות הנדרשות. הפארק מצטרף לתוכניות השימור המובלות על ידי ארגון גני החיות האירופאי, מתוך רצון לשמור על המגוון הביולוגי שמציע המדבר.

תפיסת העולם של הפארק מבוססת על שילוב אוכלוסיות ויצירת קהילה מקומית ותוכנית. אנו מאמינים כי שיתוף פעולה עם קהילות תוכן (בארץ ובעולם), העוסקות במשבר האקלים ובחשיבות המגוון הביולוגי, הנו משמעותי בהפצת החזון של מדבריום.

הפארק משתרע על פני 140 דונם והוא מציע חווית בילוי של יום שלם לכל הגילאים והמגזרים ובכללם אנשים עם מוגבלות. בפארק הושקעו 250 מיליון ש"ח והוא מהווה את הסטנדרט הגבוה ביותר כיום בישראל לפארק חיות חוויתי חינוכי.

 

ליצירת קשר והגעה

For contact and arrival

Khan

חאן

במשך אלפי שנים חיים בני האדם בשולי המדבר הפראי ומנהלים איתו יחסי גומלין מורכבים. כבר לפני מאות אלפי שנים רתם האדם לתועלתו בעלי חיים למגוון שימושים כמו: מזון, תעבורה וחקלאות. בעלי חיים אחרים חיים בקרבת בתי האדם ומסגלים את עצמם לשינויים שהוא מביא אל סביבתו הבנויה. 

החאן מסמל את נקודת המפגש הזו.

בעלי החיים

למידה באמצעות חוויה

הסוואה – בולטות

לזחול כמו נחש

מתקנים באזור

 • אל תוותרו על המפגש המיוחד עם העזים הגמדיות בפינת הליטוף בחאן.

 • לאחר המפגש עם העזים, לרשותכם תאי שירותים להתרעננות.

Desert Oasis

נווה מדבר

מקום במדבר שמצוי בו מקור מים כמו מעיין, גב, נהר או באר.

בשל ייחודו באקלים המדברי, נווה המדבר משמש מקור חיים למגוון צמחים ובעלי-חיים המוצאים בו מים, מזון, צל ומסתור.

בנווה המדבר ניתן למצוא דיירי קבע התלויים בקרבה למקור מים על מנת לשרוד במדבר. בנוסף, מזדמנים אליו בעלי חיים החולפים בו כדי להנות משפע המשאבים והתנאים שהוא מספק.

למידה באמצעות חוויה

יובש – מים

לתקשר כמו בבון

לנווט כמו עטלף

לארוב כמו תנין

להשתובב כמו קוף

לחוש כמו חזיר

Desert Plain

ערבה

ערבה הוא אזור מדברי מישורי, מרחב רחב ושטוח המאופיין בצמחיה עשבונית, מיעוט שיחים ועצים ורווי בסלעים. 

במישורי המדבר הרחבים תנאי החיים קיצוניים במיוחד בשל מיעוט במים, צל ומקומות מסתור, וכן הפרשי טמפרטורה קיצוניים בין יום ולילה. 

על בעלי החיים דיירי הקבע של המישורים לגלות יכולות הסתגלות גבוהות במיוחד.

למידה באמצעות חוויה

חום – קור

להיות מהיר כמו ברדלס

לצוד כלהקת זאבים

לשמוע צלול כמו שועל

Canyon

קניון

קניונים הם עמקים עמוקים וצרים עם דפנות תלולות הבנויות מצוקים גבוהים. הם נוצרים בתהליכים טבעיים כמו שחיקה של הקרקע בעקבות זרימת מים או כתוצאה מפעילות טקטונית.

הצוקים התלולים של הקניון המדברי מספקים צל והגנה מחום ומקום מפלט ומסתור. כדי להצליח לשגשג בקניון בעלי החיים פיתחו מגוון יכולות לנוע במרחב כגון טיפוס, תעופה וזחילה.

למידה באמצעות חוויה

להתגנב כמו נמר

לטפס כמו יעל

לראות כמו עוף דורס

Savanna

סוואנה

מרחב מישורי ופתוח שמתקיימות בו עונה יבשה ועונה גשומה, וחם בו לאורך כל השנה. הסוואנה מאופיינת במעט יותר משקעים מאילו היורדים במדבר, המאפשרים שגשוג של עשבים ושיחים נמוכים.

מרחבי הסוואנה הם בית גידול למינים מגוונים של צמחים ובעלי חיים ברחבי העולם, ובאפריקה הם בית לכמה מיונקי היבשה הגדולים בתבל.

למידה באמצעות חוויה

יחיד – קבוצה

להיטמע כמו זברה

לפעום כמו לב של ג'ירף

מתקנים באזור

 • כשתגיעו לתצוגת הסוואנה הגדולה,
  אל תשכחו לקפוץ לשירותים.

 • אם הבטחתם לילדים גלידה,
  זה המקום!

דילוג לתוכן